ויטמין B-12 & סרוטונין

הבריאות הנפשית שלך ורווחה מסתמך על מספר גורמים, כולל גנטיקה, פעילות גופנית ותזונה, ואת החומרים המזינים במזונות שאתם אוכלים משפיעים על מאזן הנוירוטרנסמיטורים במוח. נוירוטרנסמיטרים הם הכימיקלים האחראים על שידור אותות ותקשורת תאית במוח. סרוטונין, נוירוטרנסמיטר חשוב לוויסות מצב רוח, ממלא תפקיד חיוני בבריאות הנפש. גורמים תזונתיים מסוימים יכולים להשפיע על ייצור הסרוטונין במוח, כולל מחסור בוויטמין B-12.

על ויטמין B-12

ויטמין B-12, יחד עם ויטמינים B אחרים, ממלא תפקיד מכריע בשמירה על הבריאות של מערכת העצבים שלך. זה משחק תפקיד חשוב במיוחד בבריאות העצבים וגם מסייע בייצור של DNA. יחד עם חומצה פולית, ויטמין B-12 מסייע לייצר את מצב הרוח ויסות SAM-E, או S-adenosylmethionine, אשר משפיע על ייצור של סרוטונין. SAM-e נמכר גם כתוסף תזונתי שעשוי לסייע לאנשים עם דיכאון שאינם מגיבים לתרופות נוגדות דיכאון מסורתיות הידועים כמעכבי ספיגה מחדש של סרוטונין סלקטיביים, על פי מרכז הזיכרון לסלואן-קטרינג ממוריאל. אם אתה חסר ויטמין B-12, ייתכן שתיתקל תסמינים של עייפות, עצבנות ודיכאון, אשר עשוי להיות קשור לירידה בייצור serotonin.

המשמעות של סרוטונין

סרוטונין, הידוע גם בשם 5-hydroxytryptamine או 5-HTP, משחק תפקיד חיוני ויסות מצב הרוח וממסר מסרים כימיים במוח שלך. על פי אוניברסיטת מרילנד המרכז הרפואי, הגוף מייצר סרוטונין מ 5-HTP, אשר ממירה את חומצת האמינו טריפטופן. חוסר איזון של רמות הסרוטונין עשוי לתרום להיווצרות של מחלות לבריאות הנפש כגון דיכאון, הפרעות חרדה והפרעה דו קוטבית. אנשים עם הפרעות במצב הרוח לעיתים קרובות יש רמות נמוכות של ויטמין B-12 ו סרוטונין.

עדות קלינית

מחקר שפורסם בגיליון נובמבר 1982 של כתב העת “Annals of Neurology” הראה קשר בין רמות נמוכות של ויטמין B-12 לבין ירידה בייצור של סרוטונין, כאשר נמדדו בנוזל מוחי. סקירה שפורסמה בגיליון ינואר 2005 של “Journal of Psychopharmacology” גם מצביע על קשר בין רמות נמוכות של ויטמין B-12 לבין ייצור נמוך של SAM-e. החוקרים מציעים כי ויטמין B-12, בשילוב עם חומצה פולית, עשוי להיות טיפול יעיל לחולים הסובלים מדיכאון.

שיקולים

למרות ויטמין B-12 משחק תפקיד בייצור של סרוטונין, אתה לא צריך להשתמש בתוספי תזונה לטפל בכל הסימפטומים הקשורים למצב הרוח אתה עלול לחוות. התייעץ עם הרופא שלך אם אתה נתקל כל אינדיקציה של דיכאון, חרדה או סימפטומים בעייתיים אחרים. עדיף להשיג חומרים מזינים ממקורות תזונתיים. כמו עם כל תוסף תזונתי, עליך ליידע את הרופא אם תבחר לקחת ויטמין B-12 להשלים.